Środa, 23. Styczeń 2019

Wioślarskie mistrzostwa świata Sarasota 2017 - aktualności

n

(źródło PZWT/J. Kowacic)

Aktualne wiadomość z wioślarskich Mistrzostw Świata Seniorów w Sarasocie (USA) (źródło:www.facebook.com/PolskieWioslaPZTW/)

NIEDZIELA:

Mateusz Biskup i Mirosław Ziętarski wywalczyli srebrne medale w rywalizacji dwójek podwójnych mistrzostw świata w wioślarstwie. Złoto przypadło Nowozelandczykom, a brąz Włochom. W sumie Polacy zakończyli zmagania w Sarasocie z trzema medali.

Na czwartej pozycji w finale B finiszowała nasza męska ósemka 5.42,48. Wygrała Wielka Brytania 5.39,77. Polacy prowadzili po 500 m. Następnie długo płynęli na drugiej pozycji, ale na finiszu wyprzedzili ich, poza zwycięzcami, jeszcze osady Australii 5.41,23 i Ukrainy 5.41,60.

Polska ósemka startowała w Sarasocie w składzie: Zbigniew Schodowski (AZS AWF Gorzów Wielkopolski), Marcin Brzeziński (WTW Warszawa), Mateusz Wilangowski (Wisła Grudziądz), Robert Fuchs (AZS UMK Energa Toruń), Ryszard Ablewski (RTW LOTTO Bydgostia), Bartosz Modrzyński (BTW Bydgoszcz), Piotr Juszczak (Zawisza Bydgoszcz), Krystian Aranowski (Zawisza Bydgoszcz) i Daniel Trojanowski (Zawisza Bydgoszcz).Natan Węgrzycki-Szymczyk
wygrał finał B w rywalizacji skiffistów w mistrzostwach świata seniorów. Na torze w Sarasocie zawodnik AZS AWF Warszawa uzyskał czas 6.57,81 i po zaciętej walce wyprzedził Serba Marko Marjanovicia 6.57,87. Trzeci był Szwajcar Nico Stahlberg 7.01,38.

Dziś odbył się również finał B w rywalizacji jedynek parawioślarzy. Dobrą formę zaprezentował Jarosław Kailing 10.51,32. Polak prowadził do połowy dystansu, ale w drugiej części wyścigu przegrał z Niemcem Johannesem Schmidtem 10.45,28. Trzeci był zawodnik litewski Augustas Navickas 10.53,79.

SOBOTA:

Dwa srebrne i jeden brązowy medal zdobyli w sobotę reprezentanci Polski w mistrzostwach świata seniorów w Sarasocie. Na drugim stopniu podium stanęły czwórka bez sterniczki i czwórka podwójna kobiet. Trzecie miejsce w rywalizacji parawioślarzy zajęła dwójka mix Startu Szczecin Jolanta Majka i Michał Gadowski.

Maria Wierzbowska (RTW LOTTO Bydgostia), Monika Ciaciuch (RTW LOTTO Bydgostia), Joanna Dittmann (RTW LOTTO Bydgostia) i Olga Michałkiewicz (AZS AWF Gorzów Wielkopolski) w czwórkach bez sterniczki uzyskały czas 6.34,25. Wygrała Australia 6.33,58. Trzecia była Rosja 6.34,67.

Podopieczne trenera Jakuba Urbana i Michała Kozłowskiego dały pokaz skutecznej jazdy. Rozwiązały znakomicie wyścig pod względem taktycznym, pięknie technicznie wiosłowały. Po 500 m zajmowały trzecie miejsce. Następnie przesunęły na drugą pozycję i odparły na ostatnich metrach atak Rosjanek.

Polki prowadziły bardzo długo. Wyścig został rozstrzygnięty na ostatnich 150 m. Atak holenderskiej osady nie został odparty. Inne rywalki nie liczyły się.

- Zrobiłyśmy wszystko co w naszej mocy. Końcówka kosztowała bardzo dużo sił. Liczyła się dyspozycja dnia
 - powiedziała po biegu Katarzyna Zillmann. Marta Wieliczko dodała, że był to ogromny wysiłek.

Dwójka mix Startu Szczecin Jolanta Majka i Michał Gadowski zajęła trzecie miejsce w rywalizacji parawioślarzy. Pewne zwycięstwo odniosła Holandia 8.11,00. Biało-czerwoni stoczyli twardą walkę z Ukrainą, która uzyskała czas 8.28,71. Wynik Majki i Gadowskiego 8.29,77.

- Do drugiego miejsca zabrakło naprawdę niewiele, ale brązowy medal też jest sukcesem - powiedział po wyścigu Michał Gadowski. Jolanta Majka dodała, że "jej partner mocno wspierał, szczególnie na finiszu."

Dwójki podwójne wagi lekkiej zajęły czwarte lokaty. Joanna Dorociak (WTW Warszawa) i Weronika Deresz (WTW Warszawa) po 500 m prowadziły, ale później musiały ustąpić pola rywalkom.

Wygrała Rumunia (Ionela-Livia Lehaci/Gianina-Elena Beleaga) 6.55,88, która była trzecia po 500 m, ale następnie wyszła na czoło i na finiszu obroniła się przed atakami Nowej Zelandii 6.56,09 oraz USA 6.56,38.

W rywalizacji mężczyzn pewnie wygrali Francuzi Pierre Houin i Jeremie Azou 6.13,10, którzy prowadzili od startu do mety. Drugie miejsce zajęły Włochy 6.15,15, a trzecie Chiny 6.15,40. Miłosz Jankowski (AZS AWFiS Gdańsk) i Jerzy Kowalski (Gopło Kruszwica) uzyskali czas 6.15,94.

Piąte miejsce w czwórce podwójnej mężczyzn zajęli Dominik Czaja (AZS AWF Warszawa), Dariusz Radosz (RTW LOTTO Bydgostia), Adam Wicenciak (KW04 Poznań) i Wiktor Chabel (Posnania Poznań) 5.48,25. Wygrał zdecydowany faworyt Litwa 5.43,10 przed Wielką Brytanią 5.45,03 i Estonią 5.45,32.

 

ŚRODA:

Środa była kolejnym udanym dniem w rozgrywanych w Sarasocie mistrzostwach świata seniorów. Trzy polskie osady awansowały do kolejnych faz czempionatu, a czwórka bez sterniczki jest już w finale A

Maria Wierzbowska, Monika Ciaciuch, Joanna Dittmann i Olga Michałkiewicz zajęły w repesażu drugie miejsce 6.41,46, minimalnie ulegając Chinom 6.41,43. Trzecia była Wielka Brytania 6.47,38.

Rywalizacja w repasażowym wyścigu czwórek bez sterniczki przebiegła pod kontrolą polskiej osady. Podopieczne trenera Jakuba Urbana oraz Michała Kozłowskiego cały czas płynęły na premiowanej awansem pozycji. Na finiszu stoczyły twardą walkę o zwycięstwo z Chinkami.

W drugim repesażu wygrały zawodniczki USA 6.40,22 przed Holandią 6.41,31. Po dwie najlepsze osady z każdego wyścigu zakwalifikowały się do decydującej rozgrywki o medale. Z przedbiegów do finału A awansowały osady Australii i Rosji. Występ w strefie medalowej zagwarantowany ma już kobieca czwórka podwójna: Katarzyna Zillmann, Marta Wieliczko, Maria Springwald i Agnieszka Kobus.

WTOREK:

Niestety dziś nie mamy tylko dobrych wieści... Męska ósemka (M8+) w składzie Zbigniew Schodowski, Marcin Brzeziński, Mateusz Wilangowski, Robert Fuchs, Ryszard Ablewski, Bartosz Modrzyński, Piotr Juszczak, Krystian Aranowski i Daniel Trojanowski zajęła ostatnie miejsce w eliminacyjnym biegu. Biało-czerwoni uzyskali czas 5:44.64. Wygrali Niemcy (5:29.36). Drugimi finalistami zostali we wtorek Włosi (5:32.39). Pozostałe ekipy powalczą o awans w repasażach.

W rozpoczętych w niedzielę w Sarasocie mistrzostwach świata rywalizują także parawioślarze. Drugie miejsce w przedbiegu skiffistów zajął dziś Jarek Kailing, który awansował do półfinału.

Wśród dwójek mieszanych drugie miejsce zajęli Jolanta Majka i Michał Gadowski – był to jednak start pokazowy (testowy). Finał A zostanie rozegrany w sobotę.

PONIEDZIAŁEK:

Czwórka bez sterniczki w składzie Olga Michałkiewicz, Joanna Dittmann, Monika Ciaciuch, Maria Wierzbowska) z czasem 6:39.38 zajęła trzecie miejsce w biegu eliminacyjnym, ulegając Australijkom (6:33.95) i Amerykankom (6:35.59). Awans wywalczyły tylko najszybsze w stawce. Biało-czerwone w walce o finał wystąpią w repasażu.

Dwójka podwójna - Mirek Ziętarski i Mateusz Biskup  – z czasem 6:13.54 – wygrała bieg eliminacyjny i awansowała do półfinału. Drudzy na mecie zameldowali się Francuzi (6:14.65).

NIEDZIELA:

Komplet biało-czerwonych poradził sobie w eliminacjach podczas pierwszego dnia mistrzostw świata 2017 World Rowing Championships!

Artur Mikołajczewski (LM1x) z czasem 6:56.84 zdecydowanie wygrał swój eliminacyjny bieg. W sumie uzyskał czwarty czas w stawce. Najszybszy był Nowozelandczyk Matthew Dunham (6:50.43).

Martyna Mikołajczak (LM1x) z czasem 7:47.74 zajęła trzecie miejsce w eliminacyjnym biegu, ale awansowała do półfinału. Najlepszy wynik eliminacji uzyskała startująca z Polką Patricia Merz (7:41.63).

Jerzy Kowalski i Miłosz Jankowski (LW2x) z czasem 6:26.06 wygrali swój eliminacyjny bieg i awansowali do półfinału. W całej stawce osiągnęli trzeci czas.

Znakomitą inaugurację zaliczyły Weronika Deresz  i Asia Dorociak (LW2x). Z czasem 07:05.43 uzyskały najlepszy wynik w całych eliminacjach i w świetnym stylu awansowały do półfinału.

Kapitalnie spisała się także wioślarska czwórka kobiet. Agnieszka Kobus, Marta Wieliczko, Maria Springwald i Kasia Zillmann (W4x) z najlepszym w stawce czasem 06:26.73 wywalczyły awans do finału.

Nie zawiedli również panowie: Dariusz Radosz, Wiktor Chabel, Dominik Czaja i Adam Wicenciak (M4x) z czasem 05:52.89 wygrali eliminacyjny bieg i awansowali do półfinału.

Na koniec dnia Natan Węgrzycki-Szymczyk (M1x) z czasem 06:59.80 wygrał eliminacyjny bieg i zameldował się w ćwierćfinale.

 

Lista partnerów

Ilość wyświetleń: 1902